Hadi

Návštěvnost

Kalendář

Korálovka Sedlatá

Korálovka sedlatá (Lampropeltis triangulum)

Hlavně v posledních několika letech se mezi teraristy rozšířila nová móda a tou je chov korálovek. Je popsáno asi 13 druhů, z toho jen lamropeltis triangulum má okolo 25 poddruhů. Ty se navzájem velice liší jak zbarvením, tak i rozdílnými životními podmínkami populací z různých zeměpisných oblastí výskytu. Nejběžnější poddruh l.t.sinaloe, který obývá hlavně západní Mexiko je většinou zbarven šarlatově červeně, se střídavými světlými a černými proužky.

L.t. je rozšířena od Kanady, až po Ekvádor a dorůstá do velikosti 1 - 1,3 metru. Její tělo je poměrně štíhlé, hlava je malá a sotva odlišitelná od těla. Ačkoliv se jedná o živočicha aktivního spíše za soumraku a v noci, má kulaté zorničky a velké oči.

 Lampropeltis triangulum

Terárium postačuje středně velké, s písčitým substrátem, doplněné několika většími kameny jako úkryt. Nezbytná je samozřejmě miska s vodou. Teplotu udržujeme mezi 25 - 30°C přes den, s poklesem až ke 20°C v noci. Zimování je vhodné, nikoliv však nutné. Mnozí teraristé v zimním období pouze snižují teplotu na 20°C. Přesto se zazimování doporučuje, zvláště hodláme-li hady rozmnožovat.

Ačkoliv korálovky mají v přírodě poměrně pestrý jídelníček (loví malé savce, ještěry, hady i ptáky, nepohrdne ani vejcem), v teráriu vystačíme s přiměřeně velkými hlodavci.

Páření, které probíhá na jaře po zimním klidu, je doprovázené souboji samců o samice. V červenci a srpnu snesou samice 5 - 10 kožovitých vajec, z nichž se po asi 60 denní inkubaci a 90% vlhkosti líhnou mladé korálovky. Měří kolem 30 cm a dobře přijímají holata myší.

Přestože chov ani odchov těchto nádherně zbarvených hadů není vyloženě náročný a nečiní velké potíže, bylo donedávna pořízení korálovky poměrně nákladnou záležitostí. Sehnání tohoto hada byl navíc téměř nadlidský výkon. Díky módnímu trendu a postupně se snižující ceně, se nádherné korálovky sedlaté pomalu rozšiřují v chovech našich teraristů.

zdroj: http://www.volny.cz/richardhorcic                                            Richard  Horčic