Hadi

Návštěvnost

Kalendář

Krajta Diamantová

Krajta diamantová (Morelia spilota)

Krajta diamantová dorůstá většinou kolem dvou metrů, podle některých pramenů výjimečně až ke čtyřem metrům. Tělo je poměrně štíhlé, se zřetelně oddělenou širokou hlavou. Retní tepločivné jamky jsou dobře patrné. Tento atraktivní had se vyznačuje modročerným (někdy až téměř černým) základním zbarvením, s bílými až žlutavými skvrnami na vrchní polovině těla. Břicho je žlutobílé. Obývá Australský kontinent od severu, přes severovýchod až po jihozápad, Novou Guineu a některé přilehlé ostrovy. Její biotop zahrnuje jak suchý buš tak i deštné pralesy, zdržuje se spíše ve skalnatých oblastech, či řídkých lesích. Skrývá se v četných králičích norách, nebo ve skalních rozsedlinách. Velice dobře a ráda šplhá po stromech.

 

Pro krajtu diamantovou připravíme středně velké až větší polosuché a dobře větrané terárium, s nezbytnými, silnějšími větvemi na lezení. Důležitá je těžší, kameninová miska s čistou vodou. Tu krajty diamantové často navštěvují, neboť se rády koupou. Jako substrát na dno terária můžeme použít např. drobnější štěrk, s většími plochými kameny. Teplotu udržujeme v rozmezí 25 - 31°C přes den, s mírným nočním poklesem na 23 - 25°C. Je žádoucí dát krajtám v teráriu na výběr z několika různých teplot v tomto rozmezí. Vlhkost udržujeme mezi 60 - 70%.

Ve své domovině loví tyto krajty převážně hlodavce, králíky, kaloně, vačnatce, ale i různé ptáky. V teráriu vystačíme s hlodavci přiměřené velikosti, občas stravu zpestřujeme kuřaty. Zhruba v prosinci až březnu se krajty diamantové páří, po 3 - 4 měsících březosti kladou oplozené samice podle literatury 13 - 37 k sobě slepených vajec, ze kterých se po 37 - 88 denní inkubaci (podle teploty) líhnou 30 - 40 cm dlouhá mláďata. Ta pohlavně dospívají už po prvním roce života. Tyto krajty, podobně jako i některé jiné druhy krajt, dokáží při zahřívání vajec svalovým třesem zvýšit svojí tělesnou teplotu až o několik stupňů proti okolní teplotě.

 

Z několika poddruhů krajty diamantové (M.s.mcdowelli, M.s.cheynei, M.s.variegata, atd.) se v ČR nejvíce rozšířen chov posledně jmenovaného - známého pod názvem krajta kobercová.

zdroj: http://www.volny.cz/richardhorcic Richard Horčic