Hadi

Návštěvnost

Kalendář

Krajta Hnědohlavá

Krajta hnědohlavá (Aspidites ramsayi)

Tělo této zvláštní krajty, dříve považované za poddruh krajty černohlavé, má trojúhelníkový průřez, protáhlá hnědožlutá hlava je jenom neznatelně oddělena od 180 - 250 cm, štíhlého těla. Je zbarvena olivově šedě až dohněda, s žlutavým břichem posetým tmavšími skvrnami. Přes hřbet se táhnou  tmavé, symetrické pruhy, obzvlášť výrazné u mláďat. Tmavé oči mají svislé zřítelnice.

Jejím domovem je střední a západní Austrálie, kde vyhledává pouštní a polopouštní charakter prostředí. Přestože se jedná převážně o terestrický druh, občas ráda šplhá po stromech. Aktivní bývá převážně v noci. Vytváří dvě formy, z nichž menší je olivově zbarvená a větší forma je spíše dohněda.

Pro chov se osvědčilo větší suché terárium, vybavené větví na šplhání a nezbytnou miskou na pití i případnou koupel. Důležité je vybudování alespoň dvou tmavých úkrytů. Bez možnosti schovat se jsou totiž tito hadi vystaveni trvalému stresu, který se velice negativně projevuje na jejich kondici a celkovém zdravotním stavu.

V teráriu udržujeme teplotu od 26 do 32°C, v místě vyhřívání může vystoupit až přes 40°C. Vlhkost do 50% je zdá se plně dostačující, naopak při příliš vysoké vlhkosti se necítí dobře. Krajty rodu Aspidites jsou silně ofiofágní, to znamená že loví především jiné hady, často smrtelně jedovaté. V přírodě nepohrdnou ani drobnými hlodavci, vačnatci, či ptáky, v teráriích je sortiment potravy omezen na hlodavce přiměřené velikosti, popř. na několikadenní kuřata.

V dubnu až srpnu simulujeme tzv. zimní období, to znamená že chováme jedince odděleně a zároveň omezíme, nebo úplně zastavíme přísun potravy. Začátkem května hady připustíme a po úspěšném páření je znova oddělíme. Gravidní samice se často otáčejí břichem k vyhřívací žárovce, vejce však snášejí jen každý druhý rok.

Koncem září či začátkem října snese samice 6 - 10 vajec, ze kterých se přibližně po 60 - 70 dnech inkubace, při 30°C teplotě líhnou kontrastně pruhovaná mláďata. Ta měří kolem 30 cm, mají se čile k světu a zpravidla bez problémů přijímají malá myšata.

Tato nádherná krajta je mezi chovateli skutečně vzácná, jejímu většímu rozšíření brání především závratná cena, která jde až do několika desítek tisíc korun za kus.

zdroj: http://www.volny.cz/richardhorcic  Richard Horčic