Hadi

Návštěvnost

Kalendář

Terárium

Terárium a biotop

S výjimkou karanténního chovu by mělo terárium pro hady, pokud možno co nejvíce napodobovat jejich přirozené prostředí. Většina hadů obývá velice rozdílné typy biotopů, od pouští přes otevřené louky, až po tropické deštné pralesy. Správně zařízené terárium je základem k úspěšnému chovu hadů. Ti se v něm musí dobře cítit - chování musí být přirozené, plazi musí přijímat potravu, vyprazdňovat se, popř. i rozmnožovat.

Téměř pro všechny druhy hadů lze použít tzv. terária delší, než širší, totéž platí i o krychlových nádržích. Pro pouštní druhy, zahrabávající se do písku nebo pro druhy žijící pod kameny či v norách volíme terárium s co největší plochou dna. Skříňová terária ( tzv. na výšku ), naopak nejvíce vyhovují dobře šplhajícím, stromovým druhům. Nejpodstatnější je ovšem vytvoření vhodného mikroklimatu a odpovídajícího interiéru terária pro daný druh plaza.

Podle druhu hada a jeho nároků musíme volit velikost terária, jeho zařízení, složení a druh substrátu dna, teplotu, vlhkost, osvětlení, nesmíme zapomenout ani na dostatečné větrání a hlavně zabezpečení hada proti úniku. Dobře zařízené terárium musí plazům poskytnout jak pohybové, tak i úkrytové možnosti, ale vždy tak, abychom mohli své chovance kdykoliv, a hlavně snadno zkontrolovat. Neměli bychom vypustit ani estetickou stránku, protože terárium se většinou stane dominantou vašeho obývacího pokoje. To ovšem neznamená, že bychom měli terárium přeplácat kýčovitými předměty, v tomto případě méně znamená více. Složité skály a mohutné dekorace nejenže zvyšují váhu celé nádrže, ale značně znesnadňují čištění, které by mělo být co nejjednodušší. Zbytky výkalů, nebo starých svleků nejenže nevypadají hezky, ale navíc jsou semeništěm bakterií a parazitů.

 

Rozdělení terárií podle biotopu

Tropické vlhké terárium:

Denní teplota 30 - 35°C, noční teplota asi 25°C, několikrát denně rosíme vlažnou vodou.

Tropické suché terárium:

Denní teplota 30 - 35°C, noční teplota 20°C, rosíme jednou denně

Pouštní terárium:

Denní teplota 40 - 45°C, noční teplota 15 - 20°C, v zimě někdy i nižší. Rosíme asi jednou týdně.

Subtropické vlhké terárium: 

Denní teplota v létě okolo 30°C, noční teplota v létě 25°C. Teplota v zimě za dne 25°C, v noci i méně než 20°C. Často rosíme.

Subtropické suché terárium:

Teploty přibližně stejné jako v předchozím případě, rosíme však jen jednou denně.

Terárium mírného pásma:

Denní teplota v létě okolo 27°C, noční letní teplota kolem 20°C. V zimě ukládáme hady k zimnímu spánku.

Akvaterárium:

Terárium s vodní plochou. Může být tropické, subtropické, nebo i mírného pásu.

 

O problematice chovu hadů v zajetí bylo již napsáno hlavně v zahraničí dost literatury, u nás se situace pomalu zlepšuje hlavně v posledních několika letech. Specializované obchody dnes nabízejí velký výběr terárií všech typů a existuje hodně firem, které zhotoví terárium na míru, přesně podle našich požadavků.

zdroj: http://www.volny.cz/richardhorcic   Richard Horčic