Hadi

Návštěvnost

Kalendář

Užovka Amurská

Užovka amurská (Elaphe schrencki)

Popis

E.schrencki dorůstá do velikosti okolo 150 cm, výjimečně může dosáhnout až 170 cm.  Má silné, statné, tmavě zbarvené (až černé) tělo, s příčnými, do žluta zabarvenými pruhy.

Rozšíření

Je rozšířena na jihu ruského Dálného východu až po severozápadní Čínu, poddruh E.s.anomala obývá Korejský poloostrov.

Chov

Užovku amurskou chováme ve středně velkém, nebo raději větším teráriu, vybaveném silnějšími větvemi a nezbytnou nádržkou na vodu. Jako substrát můžeme použít směs rašeliny a bukového listí, nebo jiný, podobný materiál. Vhodný je i kupovaný LIGNOCEL.

Teplota

Teplota v teráriu nemusí být nijak vysoká, tento otužilý had se spokojí s 22 - 26°C přes den, s nočním poklesem teploty i pod 18°C. Pro úspěšné rozmnožování je nutné 4-5 měsíční zazimování, při velice nízké teplotě (pouze 2-4°C).

Rozmnožování

Tato užovka klade kolem 12 vajec, z kterých se po zhruba 40 denní inkubaci líhnou mláďata asi 35 cm dlouhá. Tato většinou bez problémů přijímají malá myšata.

Užovky amurské jsou velice žraví hadi, kteří jsou stále při chuti. Měli bychom tedy krmit s mírou a zbytečně hady nepřekrmovat. Nadměrný přísun potravy totiž snižuje věk a rozmnožovací schopnosti hadů. Tato žravost je známá také u některých druhů krajt.

Tato užovka je přes svoje specifika celkem nenáročný had, vhodný k chovu v teráriu. Málokdy kouše, je klidná, a proto je vhodná i pro začínající teraristy.

zdroj: http://www.volny.cz/richardhorcic Richard Horčic