Hadi

Návštěvnost

Kalendář

Užovka Červená

Elaphe guttata  je druhem, se kterým většina teraristů, díky jeho nenáročnosti na péči a cenové dostupnosti, prožívá své chovatelské začátky. Tento druh se také často vyskytuje v domácích teráriích lidí, kteří  teraristiku přímo nepovažují za svůj koníček, nicméně si místo kanára nebo psa domu pořídili hada. Proto v následujících řádcích asi málokdo z kolegů najde nové informace pro chov a proto je také článek určen spíše těm, kteří se chystají s teraristikou teprve začít.

Rozšíření a biotop

E.g. je rozšířena od USA po severní část Mexika. Obývá sušší bory, plantáže, chátrající obydlí i zcela odlesněné oblasti. Prakticky se lze s druhem setkat v jakémkoli prostředí. Je to terestrický živočich s převážně noční aktivitou, která v jarním období přechází spíše na denní. Druh poměrně dobře šplhá, proto lze terárium vybavit mimo jiné i silnější větví.

Popis

Tento druh hada dorůstá do délky okolo 100, maximálně 180 cm, je tedy o něco menší, než např. často chovaná užovka pardálí. Hlava je poměrně malá, na její horní části za očima je umístěna skvrna ve tvaru "V", hrotem směřujícím k čenichu. Zornice je kruhová, duhovka barevně splývá s barevným tónem jedince. Tlamka je vybavena drobnými zuby, jazyk je cihlově oranžový. Dolní pysk a část horního pod okem jsou bělavé či žlutavé s tmavými skvrnkami, tak, jako celá spodní část těla hada, která však může být i žlutavá až oranžová a kde se tmavé skvrny podstatně zvětšují a přecházejí do čtvercovitého tvaru. Hřbet je až po úplný konec ocasu posetý v jedné řadě červenými skvrnami, v tmavším odstínu než je samotný podklad hada. Tyto skvrny jsou ohraničené černě a podobají se rovněž nepravidelným čtvercům či šestiúhelníkům. Na bocích jsou skvrnky menší než na hřbetě, táhnou se také v jedné řadě po každé straně a jejich černé ohraničení místy chybí. Boční skvrny jsou zpravidla umístěny vždy pod mezerou mezi jednotlivými hřbetními skvrnami a mají nepravidelný, vzdáleně připomínající kulovitý tvar ve středu těla, zatímco v přední části těla a před ocasem se podobají spíše ležatým velmi úzkým obdélníkům. Spodek ocasu je od kloaky po špičku lemován dvěma úzkými podélnými pruhy černé barvy. Šupiny jsou hladké a lesklé. Zbarvení jedinců je velmi proměnlivé, většinou má však celkový červenavý nádech, odtud také český druhový název. Jsou ale známy např. šedé nebo poměrně časté albinotické formace. U albínů je černá barva kresby nahrazena bílou a proto celkový dojem při pohledu na hada nepůsobí tak kontrastně. Někteří jedinci jsou vzorem i vybarvením velmi podobní příbuzným druhům rodu Elaphe (např. Elaphe situla) nebo korálovkám rodu Lampropeltis.

 

Terárium

V zářivkou osvětleném teráriu udržujeme teplotu okolo 28°C. Jako podklad se dobře hodí písek. Na dno terária vložíme kusy prohnuté kůry nebo duté kameny, které slouží jako úkryty. Miska s vodou by měla být takové velikosti, aby se do  ní do klubka stočené zvíře  vešlo.Důkladnou pozornost je nutné věnovat otvorům a mezerám v teráriu a zabezpečení vchodu nádrže. Hadi rádi cestují a mohou nadzvednout i víko nebo odsunout posuvná dvířka. Ve volné přírodě rádi prolézají nory a dutiny. Pokud se dostanou vně terária, hledají obdobné skuliny. Tak se mi stalo, že jsem jednoho z chovanců našel až po čtyřech dnech v dutém opěradle kancelářské židle.

Potrava

Ve  volné přírodě hadi loví drobné hlodavce, ptáky či netopýry. V teráriu postačí jídelníček složený z hlodavců. Dospělé jedince krmíme větší myší nebo potkanem zhruba jedenkrát za 7-14 dnů.

Odchov

Chovatelské úspěchy při rozmnožování tohoto druhu jsou poměrně časté. Já sám chovám dva samce, což jsem zjistil až při sondáži, hady jsem původně koupil jako pár mláďat. Samci se přesto mezi s sebou snaží občas spářit, hlučně se pronásledují v teráriu, přičemž se pronásledovatel pokouší o kopulaci. Toto "homosexuální" chování je patrné zvláště po krmení, rosení terária, manipulaci s hady nebo v noci a vyskytuje se u obou samců. Zimování, které není nutností, lze provádět při teplotách 8-10°C, po dobu 2-3 měsíců. K páření hadů v teráriu dochází někdy i třikrát do roka. Počet nakladených vajec se různí podle velikosti samice, množství se průměrně pohybuje okolo 12-24 slepených kusů. Při teplotě 26-32°C se asi po 60-80 dnech líhnou mláďata ne delší než 25 cm. Neosrstěnými myšaty krmíme po prvním svlékání pokožky. Pokud předkládanou potravu odmítají, je nutné přistoupit k násilnému krmení, před čímž je vhodné holata namočit do vaječného bílku. Aby se mláďata dobře svlékala, je vhodné vložit do části terária vlhčí podklad, např. rašelinu. Dospělci pak zpravidla nemají problémy při svlékání pokožky i ve zcela suchém prostředí.


Eg. je nenáročným, zpravidla neagresivním druhem. Někteří jedinci mohou být plašší a choleričtější, pokud se cítí ohroženi, velmi rychle kmitají ocasem do stran, po vzoru chřestýšů, čímž vydávají drnčivý zvuk, jehož zdroj však není způsoben chřestidlem, ale podkladem, po kterém se kmitající ocas pohybuje. Mohou i kousnout. Většina jedinců je ale při manipulaci naprosto klidná. Pro své atraktivní zbarvení, nenáročnost na chov a cenovou dostupnost (mláďata lze sehnat od 200,-- Kč) je velmi častou ozdobou terárií začínajících i pokročilých teraristů.

zdroj: http://www.volny.cz/richardhorcic