Hadi

Návštěvnost

Kalendář

Užovka Levhartí

Užovka levhartí  (Elaphe situla)

Elaphe situla je snad nejkrásněji zbarvený evropský had. V teráriích není běžným chovancem, jedná se o dost choulostivý druh - vyžaduje zimování a nižší noční teploty. V přírodě upadá do zimního spánku v polovině až koncem října a probouzí se v dubnu. Páří se několik hodin v květnu až červnu. V červenci až srpnu klade do puklin v zemi 3-5 vajec. Při teplotě 24-28° C se za 50 až 73 dnů líhnou 30-35 cm dlouhá mláďata, která pohlavně dospívají ve dvou až třech letech.

Rozšíření a biotop

Žije na Balkáně, v jižní Itálii, na Maltě, Jugoslávii, na Rhodosu a Krétě, v Turecku, na Krymu a na Ukrajině. Obývá kamenité louky s křovinatým porostem ve výšce 800-1400 m n. m. (výjimečně do výšky 1600 m n. m.) Populace jsou rozšířeny ostrůvkovitě, o počtech těchto hadů v přírodě není mnoho informací, spíše se zdá, že její stavy klesají.

Popis

Dorůstá do délky kolem 1 metru, jen výjimečně o málo více. Protažená hlava je výrazně odlišena od štíhlého těla, zbarveného žlutozeleně, nebo šedožlutě. Na hřbetě jsou červené skvrny, které někdy ( např. u exemplářů z Kréty ) splývají do pásů. Na bocích se nacházejí šedočerné skvrny.

Terárium

Tento druh vyžaduje středně velké terárium doplněné úkryty a větvemi na šplhání. Miska s čistou vodou je samozřejmostí. Žije poměrně skrytě. Je aktivní hlavně brzy ráno, nebo před západem slunce. Ačkoliv obývá poměrně teplé oblasti, příliš vysoká teplota jí nevyhovuje - dává přednost denní teplotě jen kolem 20°C, max. do 24°C.

Potrava

V zajetí krmíme hlodavci přiměřené velikosti, v přírodě tito hadi loví příležitostně i ještěrky.

Odchov

Pro dosažení rozmnožení je nezbytné přezimování. To by mělo trvat minimálně 3 měsíce, při teplotě 5 - 7°C. Mladé E. situla přijímají po prvním svlékání malá myšata.

Vzhledem k tomu, že je užovka levhartí poměrně náročným chovancem, a protože její stavy v přírodě mají (díky ubíjení a mizení přirozeného biotopu) klesající tendenci, nelze její chov v žádném případě doporučit začátečníkům.

zdroj: http://www.volny.cz/richardhorcic Richard Horčic