Hadi

Návštěvnost

Kalendář

Užovka Ostronosá

Užovka ostronosá (Gonyosoma oxycephala)

 

Užovka ostronosá je nádherný stromový had, vyskytující se v jihovýchodní Asii, konkrétně v Zadní Indii, na Filipínách a v Malajsii. Jejím typickým biotopem jsou mangrovové a bambusové houštiny asijských deštných lesů, čemuž také odpovídá její zbarvení a způsob života. Jako většina arborikolních hadů, trávících 90% času ve větvích stromů či křovisek, má štíhlé tělo s hladkými šupinami zářícími sytou zelení, břicho má ale žlutavé. Směrem k ocasu se zbarvení mění na šedomodrou až hnědou, konec ocasu bývá zpravidla hnědočervený. Od špičatého čenichu se táhne přes velké oko s kulatou zřítelnicí tenký, šedočerný proužek. Mezi šupinami prosvítá modrá barva kůže, což tak trochu připomíná jemné síťování.

Užovka ostronosá dorůstá do velikosti 200 - 230 cm, v teráriích zpravidla o něco méně. Bývá aktivní hlavně přes den, kdy loví především drobné savce, ale také ptáky. Ty je díky své hbitosti schopna chytat dokonce i za letu.

Terárium pro tohoto hada by mělo být pralesního typu (přibližně 100 x 60 x 80 cm), vybavené buď živými, nebo alespoň umělými rostlinami, mezi jejichž zelení se cítí dobře. Důležitý je dostatek větví na šplhání, neboť tato užovka na zem leze opravdu zřídka. Dostatečně velká mísa s vodou, pomáhající svým odparem udržovat dostatečnou vlhkost, a jeden či dva úkryty jsou nezbytné. Nezapomínáme na každodenní rosení, protože malá vlhkost v teráriu způsobuje zbytečné problémy při svlékání a nepříjemné respirační potíže. Jako substrát můžeme použít rašelinu nebo Lignocel, který má dobrou nasákavost a dobře drží vlhkost. Teplotu udržujeme přes den asi 26 - 32°C, přes noc můžeme nechat klesnout až k 24°C. Nedoporučuje se vystavovat tyto hady teplotám pod 22°C, tento druh nezimuje.   

Užovka ostronosá s chutí přijímá hlodavce přiměřené velikosti, pro zpestření jídelníčku můžeme občas podat i jednodenní kuřata. Páří se průběžně po celý rok, aniž by dávala přednost určitému ročnímu období. Oplozená samice snese do vlhkého substrátu 6 - 12 vajíček, z kterých se zhruba po 100 dnech inkubace a při teplotě 27 - 30°C, líhnou asi 45 cm mláďata. Ta bývají zprvu velice plachá a musí se většinou krmit násilně. Někdy se stává, že při vyrušení během krmení zvrátí již téměř pozřenou potravu. Po čase si ale zvyknou a ochotně přijímají malé myšky. 

 

Tato užovka je opravdový klenot v teráriích a je s podivem, že není mezi teraristy více rozšířena. Její chov je sice o něco náročnější, než např. u užovek rodu Elaphe (k nimž byla dříve řazena), ale jinak je to vcelku bezproblémový had. Bývá sice plašší a kousavá, ale vzhledem k poměrně slušné cenové dostupnosti ji mohu doporučit každému, kdo nemá možnost ať již z finančních důvodů či z nedostatku zkušeností, chovat např. krajty zelené, nebo psohlavce zelené.

zdroj: http://www.volny.cz/richardhorcic Richard  Horčic